A TERMÉSZETES KÖRNYEZET:
AZ ÉDESVÍZI ÉLŐHELYEK :
A folyók és a tavak édesvize a Föld vízének csak nagyon kis része, ennek ellenére a halak tetemes része talál otthont benne. A melegebb vizek több haltáplálékot termelnek és maguk a halak is gyorsabban fejlődnek, mint a mérsékelt égövi vizekben. Ezért itt sokkal több halfaj él: - az Amazonas folyóban több mint 1300 faj található. A Zaire - ben majdnem 700 és a Mississippi vízrendszerében pedig 250 halfaj található. Csak megjegyezném, hogy ezzel szemben egész Európa hűvösebb vizeiben pedig, összesen csak 192 faj él.
AZ ÉDESVÍZI AKVÁRIUM FAJTÁI:
Az élőhelyek kapcsán meg kell még említenem, mielőtt rátérnék ezen akváriumok fajtáira. Így tehát a /A Trópusi folyók és a patakok, - a trópusi esőerdők folyói, - a trópusi (Dél-Amerika) folyói, - a kiáradt trópusi folyók, - a trópusi Afrika folyói, - a trópusi Ázsia folyói, - a mérsékelt égövi folyók és patakok, - a tavak és mocsarak, - a trópusi és a mérsékelt övi tavak, - a trópusi Afrika és (Dél-Amerika) tavai, - a trópusi mocsarak .
AZ AMAZONAS - ESŐERDŐ PATAKJAI : - Az Amazonas - medence, ahol több mint 200 mellékfolyó kanyarog, sok olyan hal természetes élőhelye, amely igen kedvelt az akvaristák körében. közéjük tartoznak a diszkoszhalak (Symphysodon spp.), amelyek sok akvarista számára az édesvízi haltartás csúcsát jelentik. Ebbe a régióban sok valódi /fekete víz/ van, mint a Rio Negro hosszú szakaszai, a diszkoszhal a csendes, enyhén savas mellékágait választja, ahol már a fák gyökerei a sűrű növények között élhet. Ennek az akváriumi medencének, egy ilyen mellékágak és patakok víz összetételére kell hasonlítania , vagyis a természetes körülményekhez. Mivel itt mindenféle törmelék, (rovarok is), valamint még a gyümölcsök is belehullik az esőerdő lombjából a patakok vízébe. Így a felszínen úszó táplálék kedvez a Szekercelazacnak, amely a víz-, a patak felszínén leselkedik és vadászik. A trópusi folyóágy is ugyanilyen gazdag táplálékban ezért is oly gazdag a fenéklakó fajok végtelen sokaságával. Ezenkívül még a vitorláshal és néhány kisebb rajhal , mint a neonhalak, valók ebbe az akváriumba. Ezen folyók és patakokban élő halak nagyra nőnek, ezért az akváriumnak is méretesnek kell lenni, hogy visszaadja az élőhelyük utánzatát. A diszkoszhalak melegebb vizet igényelnek, mint sok édesvízi hal, ezért fűtsük a medencéjüket úgy 30 C-ra, ha mellé rakunk más fajokat, nézzünk utána, hogy megfelel-e azoknak is. A diszkoszhal számára a 6,5 - 7 közötti pH - érték és a 75 mg/l CaCO,3 körüli vízkeménység a megfelelő. A medence pH-ját folyamatosan ellenőrizzük, mert az estleges változások /víz lágysága/ lecsökkenti a megfelelő szint alá. A vízcserét hetente végezzük, úgy kb, 10 %-át. Sűrű növényzetet kedvelik , ezért talajszűrő helyet használjon motoros szűrőt.
AMAZONASI - Mellékágak halai.
Az Amazonas folyó vízgyűjtője , a mellékágak vízgyűjtő területe legnagyobb a világon. Ennek három alaptípusa van, az Andokból jövő fehéres vizű folyókat az olvadó hó táplálja. Ezek a olyan lebegő anyagot szállítanak, ami nem kedvez a vízinövényeknek, így a halak a szárazföldről behullott táplálékot fogyasztják. Az Amazonas áradásakor az erdők talajáról is bemosódik a lebomló növényi anyagok, ezek pedig megszínezik a vizet. Az Amazonas mellék folyóiban élő halak az áradások alkalmával az elárasztott területeken keresnek új táplálékot. Guyanából és Kolumbiából olyan erősen savas, fekete vizű folyók jönnek, mint a Rio Negro, de sokukban alig van élet, noha a kevésbé savas területeken viszont élnek halak, mint az (Apistogramma). A harmadik típus a tiszta vizű folyók, ezek is eléggé savasak, de viszont jól átláthatók. Ezekben a folyókban egyaránt élnek növények, algák, és planktonevő halak is.

AZ AMAZONAS-ESŐERDŐ savas tavai:
- A savas tavi akvárium kialakításánál lehetőleg a mérete érje el a minimum 60 cm hosszúságot. Ezek a halfajok általában területvédők. Az (Apistogramma) különösen érzékeny a vízminőségre. A víz hőmérséklete 24 C körüli legyen, a lágy savas víz lényeges, szaporításhoz feltétlenül szükséges. A víz lágyítására tőzeget kell adnia a szűrőhöz, valamint az akváriumban lévő nagy mennyiségű faág és gyökér segíthet a pH-érték csökkentésében. Az is jó lehet, hogy ha van, egy másik akvárium lágy, érett vízét tudja használni. Az megfelelő pH-érték ebben az esetben, 6 - 6,5 között, a víz keménysége pedig maximum 50 mg/l CaCO,3 legyen. A világítás gyenge fényű legyen, ezzel is utalva arra, mintha a természetben a fák és a felszínen úszó törmelék árnyékában lenne. Itt is használhatunk talajszűrőt, mivel a kevés növény és a sodrásmentes helyzet miatt, ez a legmegfelelőbb. Ez pedig segíti a jó biológiai körforgás és légkör kialakulását.

A KÖZÉP-AMERIKAI Tengerparti patakok:
A tengerparti patak akváriumának mérete nem annyira lényeges, mert nem sok halfajt tartalmaz. A víz hőmérsékletének 23 - 25 C körölinek kell lennie. A pH 7 - 7,4 a keménység 200 mg/l CaCO,3 legyen. Mint a tengeri akváriumoknál, itt is ellenőriznünk kell a vízminőséget, az állandó pH-t és a keménységet biztosítani, valamint az ammónia-, a nitrit- és a nitrátszintet alacsonyan tartani. A világítás erős legyen, mert a természetben is sok fény éri a sekély, lassan folyó patak vizét. A motoros szűrőt kell alkalmazni itt is, ez adja legnagyobb rugalmasságot a berendezésban és az itt felhasznált nagy mennyiségű kő és fa miatt nem felel meg a talajszűrő. Tengeri sót adjunk az akváriumhoz a tengervíz koncentrációja egyhuszadánál kisebb 1,5 g/l koncentráció fenntartásához. Így a fajsúly 1,0002 és a sótartalom 7,6 - 14 g/l között lesz, ami erre a régióra (amerikai tengerparti patakok) igen jellemző élőhelyekét megközelíti.


A DÉLKELET - ÁZSIAI folyótorkolatok:
A trópusi folyótorkolatot bemutató akváriumnak legalább 90 cm hosszúnak kell lennie, mert a halak sok helyet igényelnek és némelyikük igen nagy méretűre nőhet. A víz hőmérsékletét 24 - 29 C között, a pH-t 8 körüli értéken kell tartani. A tengeri akváriumokhoz hasonlóan, itt is ellenőrizni kell a vízminőséget, állandó pH-t és sótartalmat kell biztosítani és az ammónia-, a nitrit- és a nitrátszintet alacsonyan kell tartani. Itt is a világítás szintjét alacsonyan kell tartani. A legmegfelelőbb a motoros szűrő, tekintettel az az akváriumunk növényeire. Rendszeresen szükség lesz a részleges vízcserére. Annyi tengeri sót kell hozzáadni, hogy a sótartalom a tenger vizének egytizedénél kevesebb 3 g/l legyen. Így a fajsúly 1,0015 körüli lesz. Számos faj, mint például az Árgus-hal, a növekedése során ennek a szintnek a dupláját igényli, de ügyeljünk arra, hogy ezt fokozatosan tegyük, mivel megterhelő az akváriumunk növényzete számára. Viszont ha van rá elegendő idő, a legtöbb növény sikeresen alkalmazkodik.


AMAZONASI - ERDEI PATAKOK:
Noha a folyók mellett a patakok a földünk vizének csekély hányadát teszik ki, sokkal változatosabbak bennük a körülmények, mint a tavakban vagy a folyókban. A tengerszint feletti magasság, a patak folyása, esése, a vízhőmérséklet, a helyi geológiai viszonyok és a növényzet, de a vízellátás és az esetleges szennyezés, mind - mind hat a természetes viszonyaira. Így tehát az élőhelyek csodálatos változatossága végtelen lehetőséget ad az akvaristák kezébe, hogy imitálhassa ezeket a dolgokat az akváriumokban is.

AMAZONASI Folyó halai:
Mindenütt az egyenlítői régióban, azaz a baktérítő és a ráktérítő között, több mint 1500 mm csapadék hull évente. Ez az eső óriási változásokat idéz elő az év során, leginkább az áradás idején. Az egyenlítő mentén kiegyenlített a csapadék évi eloszlása, kivéve a márciusi és szeptemberi csúcsokat. De az Egyenlítőtől északra és délre jelentős szezonális változások vannak. Az Amazonas folyói és az esőerdői közrefogják az egyenlítőt, ami annyit jelent, hogy ezeknek az erdőknek a különböző részein a csapadék és az áradások az év különböző szakaszában tetőznek. Az óriási területből következik, hogy valahol mindig esik ezekben az esőerdőkben, így ennek a folyónak kivételesen hosszú ideig magas a vízállása. A hatalmas Amazonas folyó vízgyűjtője a legnagyobb a világon, a beömlő folyók hálózata a szubkontinens nagy részére kiterjed.

A PÁPUA ÚJ-GUINEAI Homokos folyók:
- Ennek az akvárium fajtának a hossza ne legyen kevesebb, mint 92 cm, mert a szivárvány halak kedvelik a rajokat, tehát ehhez helyre van szükségük. A hőmérséklet 24 C körül legyen. A legtöbb szivárványhal a 6,5 - 7 közötti pH-t és a kis, 50 - 100 mg/l CaCO,3 körüli keménységet szeretik. Mivel ezek a folyók homokos és sekély aljzatúak, az akváriumunkat jól meg kell világítani. Motoros szűrővel kell mozgatni a vizet, úgy hogy az áramlás ne legyen túl gyors. A talajszűrő nem alkalmas , mert kavics és homokréteg mélysége már gátolná az áramlást. Ezenkívül a szivárványhalak a dús vegetációt kedvelik, a motoros szűrő megfelelő lehet a sűrűn beültetett akváriumba, mivel ez olyan áramlást hoz létre, amit kedvelnek a halak. Természetesen telepíthetünk még más Pápua Új-Guineából származó halakat is az akváriumunkba, például /Sárga úszójú Popondettát, (Popondichthys furcata)/, amelyek a brakkvizet is kedvelik. Ebben az esetben viszont megfelelő mennyiségű sót kell adagolni.


A KELET-AFRIKAI Sziklás tavak:
Itt is a nagy méretű kövek miatt nagyobb akváriumi medencére lesz szükségünk. Fontos szempont ebben az esetben is az akvárium alatti polifoam vagy hungarocell, valamint az állványzattal megerősített bútorzat is. Az akvárium hőmérsékletét 26 C körül kell beállítanunk. A nagy Afrikai árkok tavaira hasonlóan kemény, lúgos víz a jellemző, ezt kell előállítanunk. Ezt kifejezendő, a pH 8,6 - 9,2 a keménység 250 - 300 mg/l CaCO,3 között legyen. Erős megvilágítás szükséges, mert a kelet - Afrikai tavai halai olyan vízhez szoktak, amelyre egész nappal süt a trópusi nap. Ebbe az akváriumunka nem ajánlatos növényeket ültetni, mert szét csipegetik, vagy széttúrják az ívóhelyet kereső halak. Viszont a medencénkben szaporodó algákat előszeretettel fogyasztják. Sok esetben a motoros szűrő az ajánlott, (itt is, ebben az esetben). Nem ajánlatos talajszűrőt használni, mivel a kövek alatt, olyan élettelen részek alakulhatnak ki, amelyekben viszont nemkívánatos baktériumok fejlődhetnek ki. Nem beszélve arról, hogy a talajszűrő lemeze nem biztos, hogy kibírná a kövek súlyát. Biztosítani kell nyugodt vizet, a szűrő áramlása csak annyi legyen, amennyi a víz kielégítő szűréséhez elegendő. Néhány sziklás tavi hal agresszív területvédő lehet. Ez alapján ajánlott , üregeket és barlangszerű menedékeket kiépíteni az akváriumunkba, melyekben a halaink elbújhatnak és többféle irányba menekülhessenek el.

A NYUGAT-AFRIKAI Ártéri mocsarak:
Az édesvízi ártéri mocsári helyszínen alapuló akvárium létrehozásában nem a méret a lényeges szempont. A víz hőmérséklete 21 - 23 C között kell, hogy legyen. Viszont lényeges a lágy, savas víz. A megfelelő pH 6 körüli, a keménység pedig 50 mg/l CaCO,3 -nál kevesebb. A víz lágyításának elősegítésére tőzeget lehet tenni a szűrőbe, míg a vízhez feketevíz-kivonatot lehet adni. Ha lágy, érett vizet lehet használni egy másik akváriumból, annál jobb. A természetben a fák és a törmelék állandó árnyékában lévő víz érzékeltetésére az akváriumnak árnyékos hatásúnak kell lenni, de a megvilágításnak elég erősnek kell lenni ahhoz, hogy a fény áthatoljon a sötét vízen és elérje a növényeket. A belső motoros szűrőt tehetjük ebbe az akváriumba is, mert ezek a szűrők nem túl erősek és valószínűleg nem keverik fel az akvárium aljáról a tőzeget. Ebben az akváriumban felhasznált nagy számú berendezési anyag miatt a talajszűrő nem alkalmazható.

A KELET-AFRIKAI Mangrove mocsarak:
A mangrove mocsár kialakításához szükséges akvárium mérete az itt tartani tervezett halak kifejlettségétől és természetes igényeitől függ. Ezek a halak közül sokan elég nagyra nőnek és bizonyos fajok akár még nagyobb vízmélységet igényelnek . Az akvárium méretének eldöntéséhez sok szempont kell figyelembe venni, akár a szárazföld - víz arányát, a halak méretét és természetesen az akvárium berendezési igényeit. A vízhőmérsékletet 24 - 29 C között, a pH-t 8 körül kell tartani. Mint a tengeri akváriumoknál, itt is ellenőrizni kell a vízminőséget, az állandó pH-t és a keménységet biztosítani és az ammónia-, a nitrit- és a nitrátszintet alacsonyan tartani. Ennek az akváriumnak a megvilágítása a szokásos szinten kell legyen. A tengeri sót (8 g/l) kell a medence vizéhez adni, ami 1,0005 - 1,01 fajsúlyt és 7,6 - 14 g/l sótartalmat biztosít. A motoros szűrő itt is a legalkalmasabb a megfelelő szűrésre. Mivel ha talajszűrőt használ, akkor olyan területek jöhetnek létre, ahol a szerves anyag lebomlik és toxin szabadulhat fel.
ANGOL Parti tócsák, tavak:
Az akvárium leghatásosabb kinézete érdekében olyan halakat kell betelepíteni, amelyek jelentős méretűre nőnek meg. Emiatt viszonylag nagy medencére van szükség. Sok, a mérsékelt övi parti tócsából származó gerinctelen és halfaj szenved a 15 C -nál magasabbra emelkedő hőmérséklettől. A víz hidegen tartásához tengervíz fagyott kockáit kell tenni az akvárium vizébe. Ha nem tud tengervizet szerezni, le kell fagyasztania helyette csapvizet és úsztassa azt az akvárium vízének a tetején vízálló tartályban, amíg a víz eléri a kívánt hőmérsékletet. A pH-t 8,1 - 8,5 között kell tartani és mindehhez erős világításra van szükség. A tengeri sót hozzá adva az akvárium vizéhez az, 1,025 - 1,026 közötti fajsúly és a 34 - 35 g/l közötti sótartalom elérésére. A mérsékelt övi akváriumi medencében
rendszeresen cserélje a vizet /- 25 %-át 4 - 8 hetenként. Folyamatosan ellenőriznie kell a pH és nitrogénvegyületek mennyiségét. Nem ajánlatos egyik halat sem olyan nagyra megnőni, hogy a kisebb társaikat kikezdjék, elpusztítsák. Ha a parti vizek akváriumában vannak viaszrózsák, akkor kerülni kell a tengeri sünök telepítését, mert megehetik a viaszrózsákat.

A DÉLKELET - ÁZSIAI Folyók:
- Ennek a folyóvízi élőhelynek a bemutatására közepes méretű akvárium megfelelő lehet, persze a darabszám és a halak méretétől is függ. Tehát ezért akár nagy méretű is lehet ha több kisebb halat telepítünk bele, mivel ha kisebb rajokat telepítünk kevesebb halfajta kell hozzá. A hőmérsékletet 24 C körül tartani, a pH 7 - 7,5 között, a keménység 150 mg/l CaCO,3 körül legyen. Itt a világítás az általános lehet, motoros szűrőt használhatunk, mert ez biztosítja itt szűrés legtökéletesebb formáját a telepített növényeink, megfelelő növekedéséhez. Azok a halak, melyeket ide telepíthetünk legtöbbje jól képes alkalmazkodni a különböző víztípusokhoz. Ezért ez az akvárium ideális a kezdő akvaristák számára. A halak általában társaságkedvelők, bár néhány (Márna - faj) agresszív is lehet. Ez jelentheti azt is, hogy a lassan mozgó társaik úszóinak csipkedését okozhatja. Ha ez a fajta viselkedés állandóvá válik, akkor a csípkedőt el kell távolítani ! A telepített gazdag növényzet segít a félénkebb halainknak abban, hogy búvóhelyet találjanak, ebbe az akváriumba 8 - 10 féle növény fajtát is telepíthetünk. A több, sok hal jobban fogja érezni magát, ha akár egy kevés sót (max. 0,5 g/l) tesz a vízbe.



A BRAKKVÍZI ÉLŐHELYEK:
Az ide tartozó természeti élőhelyek is igen változatosak, mint az édesvizű folyók és a tengeri beömlők. A közép- és dél-amerikai, valamint a délkelet - ázsiai folyótorkolatok általában sekély, melyet általában a nagy mennyiségű édesvízi folyók szélesítettek ki. Megemlíthetjük még a mangrove - mocsaras területeket is, a Niger folyó vízrendszerében körülbelül 8000 - 9000 négyzetkilométert borít a mangrove. Ez az élőhely jellegzetes a Mekong, az Amazonas, a Kongó és a Gangesz deltájában, valamint Szumátra és északkelet - Ausztrália partjainál is. A kevert vizű élőhelyek végtelen változatossága jön létre, amit az árapály és a szüntelen hullámzás is befolyásol. Itt ezeken a vízterületeken a sótartalom 1 - 36 g/l között változik a beömlő folyó és a torkolat különböző ponján. Ez pedig az jelenti, hogy a növényi és az állati szervezetek nagy mennyiségű fajgazdagsággal rendelkezik. A brakkvízi terület üledékben gazdag, amit a folyó mos ki és rak le a nyugodtabb helyeken. A vízben lebegő tetemek kapcsán elég elterjedt az itt élő brakkvízi fajok között a dögevő is. A növényeknek sűrű gyökérzetük alakult ki, amivel a lerakott iszapban rögzítik magukat. A folyók által kiszélesített torkolatokban nagy brakkvizű területek vannak, ide könnyen benyomul a tengervíz, így a folyók típusától függően a torkolatot változó sótartalmú brakkvizes - mangrovék határolják. A /mangrove/ összefoglaló név, több a sós területekre (mocsarakra) jellemző növény tartozik ide, soknak dús felszíni gyökérzete és támasztógyökerük emelik ki a brakkvízből, vagy az iszapból. A legtöbb ilyen vízrendszerben, itt is kevés édesvízi faj ikrázik, viszont sok hal táplálkozik itt, valamint sok tengeri hal is behatol a mangrove - mocsaras vizekre.
A ZAIRE FOLYÓ zúgói :
Ebben az akváriumban használt számos nagy méretű kő miatt , méretesebb medencére van szükség. Ezért fontos szempont, hogy olyan állványt használjunk, amely kibírja az akvárium és a nehéz kövek súlyát, figyelve arra, hogy az asztallap és medencénk közé hungarocellt vagy polifoamot rakjunk. Figyeljünk az akváriumunk vízkémiájára, a fűtésre és a világításra, valamint a változazos berendezésre. A hőmérsékletet gondosan 25 - 27 C között kell tartani. Ideális esetben a pH 7 - 7,5 közötti, a víz keménysége 150 mg/l CaCO,3 körűli. Fontos még, a jó megvilágítás is. Ebben az esetben itt a motoros szűrő a legjobb megoldás, mivel a nagy mennyiségű kő miatt a (talajszűrő) használhatatlan, mivel a kövek gátolják a víz áramlását a szűrőágyban. Viszont a motoros szűrővel lehetőség van erős áramlás kialakítására , amit a telepítendő halak igényelnek. Sőt ez biztosítja a szükséges levegőztetést és a salakanyagok eltávolítását is ami jellemző a Zaire folyó zúgóira is.


A DÉLKELET-ÁZSIAI - holtágak:
Ennél az akvárium típusnál a megfelelő helyre és elegendő számú növényre van szükség, hogy félénkebb halak eltudjanak bújni a harcos kedvű társaik elől. Az itt élő halak némelyike elég összeférhetetlen természetű , így előfordulhat egyes (túl agresszív) egyedek eltávolítására a medencéből. Ezért érdemes még a megvásárlás előtt a kereskedővel egyeztetni, az összeférhetőség tisztázására. Vannak olyan akvaristák, akik azt ajánlják, hogy a 24 - 26 C-os alaphőmérsékletről 28 C fokra ajánlatos emelni a hőmérsékletet. Ami viszont még serkenti is a szaporodást. A pH 6 - 6,5 között legyen, a vízkeménység pedig 100 mg/l CaCO,3 alatt. Igaz, hogy ezen akváriumfajta halai hozzászoktak a nehezebb körülményekhez, a különféle kémiai viszonyok elviseléséhez, azért a pH - érték és a vízkeménység ne nőjön túl magas értékre. A víz lágyítására tőzeget lehet adni a szűrőhöz és a kellő mennyiségű fa az akváriumban elég búvóhelyet nyújt a halaknak. Ezek a lassú patakok gyakran nagyon sekélyek, tehát a világítás legyen jó erős. A motoros szűrő itt igazán alkalmas az akváriumba, mert segíti a növények növekedését.


A KÖZÉP-AMERIKAI sziklás tavak:
A sok nagy méretű kő használata miatt ebben az esetben nagy akváriumi medencére van szükség, a sziklás tó tökéletes kialakításához. Fontos meggyőződni arról, hogy a akvárium és az állványzattal megerősített bútorzat képes-e a víz és a nehéz kövek súlyának megtartására. Az akvárium hőmérsékletét 27 - 29 C között kell tartani. A víz lúgos legyen, a legideálisabb a 8 pH , a keménység pedig 250 - 400 mg/l CaCO,3 között, valamint állandó megvilágítás szükséges. Ezen akváriumunk halai a partszakaszi részen, a kövek között élnek a tavakban, nem kedvelik a túl erős fényt. Ami viszont az algák nagy mértékű, nem kívánt méretű növekedését jelentené az akváriumban. Itt is a motoros szűrő a legalkalmasabb, ez biztosítja a gyenge vízáramlást. Fontos szempont, hogy az itt tartandó halaink, a fajok összeférhetők-e. Az akváriumunkban a (Pterygoplichthys multiradiatus ) a fiatal citromsügér (Cichlasoma citrinellum) segítőjeként létezve, megeszi a maradék eleséget és tisztogat utána. A Nicaragua-i tavakban ugyan vannak növények, melyeket viszont az akváriumunkban tönkretennék a halak, (mindkét faj szívesen csipkedi a növényeket). Ha mégis szeretne telepíteni növényeket, akkor erős fajokat próbáljon telepíteni, mint a lándzsás vízipáfrány (Microsporium pteropus), vagy esetleg műanyag növényeket, /amit én ugyan nem szeretek).



A TENGEREK és korallszirtek :
(Igaz ez nem tartozik az édesvízi akvárium fajtákhoz), de a téma népszerűsége és kimeríthetetlen tárháza miatt, itt is meg kell említenem. A tengeri és korallszirtek bemutatásához, nagy minimum 122 cm hosszú akvárium szükséges, ha komoly próbát akar tenni arra, a tengerek és korallszirtek világának egy apró szeletét bemutassa egy akváriumi medencében. Egy kisebb akváriumban az azért is problémás lenne, mert a víz csaknem biztosan nagyon változó lenne kémiailag. Az akvárium hőmérsékletét 23 - 26 C között kell tartani, a pH-t pedig 8,1 - 8,3 között legyen. Tengeri sót kell adni a vízhez az 1,022 - 1,024 közötti fajsúlyú és 27,2 - 33,7 g/l közötti sótartalmú kell hogy legyen. Csapvizet használhatunk ehhez az akváriumhoz, de a nitrát mennyisége túl nagy lehet néhány érzékeny gerinctelen faj számára. Ezt eltávolítani ioncserélő gyanta vagy fordított ozmózis segítségével tehetjük meg. Az élő korallok egészsége és jó állapota számára nagyon fontos a jó világítás. Ugyan is az erős megvilágítás nagyon lényeges a / Zooxanthellae / számára, amely a gerinctelenekben él. A mikroalgák szabályozását segíti a nitrát szintjének 5 mg/l alatt tartása. A korallszirt - akvárium számára a leghatékonyabb szűrőrendszer a fejlett teljes szűrési rendszer. Ennek a rendszernek olyan hatékonyan kell a vizet szűrnie, hogy a redoxpotenciál 30 pc fölött legyen. A tengeri - korallszirtek sok gyönyörű halnak az élettere. Az egyenlítőtől érkező meleg áramlatok hatására felmelegített korallszirtek csodás világa alakult itt ki. A nagyobb szigeteket, Hawaiit, Mauit és Oahut, csaknem teljesen körülveszik a korallszirtek és a védett tengeri parkok. A szigetek halfaunájában egyaránt előfordulnak a főbb Indo - Pacifikus családok fajai és olyanok is, amelyek csak Hawaii környékén élnek, például a ( Chaetodon miliaris ). A korallszirt körüli vizek tiszták, oxigénben gazdagok, állandóak és melegek, míg a víz sekélysége azt okozza, hogy sok fényt kap, ami viszont az algák fejlődését, szaporodását elősegíti. Igyekezzünk ezeket a feltételeket a kialakítandó tengeri - korallszirti akváriumunk kialakításakor is biztosítani. Így tehát egy korallszirti - akvárium kialakítása és fenntartása komolyabb gyakorlatot és hozzáállást igényel. Ezért a kezdők először próbálkozzanak a tengeri - társas akvárium kialakításával, így szerezve tapasztalatot és jártasságot ebben.
