
AKVARISZTIKA VILÁGA, minden ami akvarisztika.
Üdvözöllek az oldalamon . Igyekszem megmutatni azokat a dolgokat , lehetőségeket, némi tudást és ismeretanyagot, amit fiatal srácként , mint kezdő akvarista, majd a későbbiekben megszerzett ismereteket összegyűjtve elkészítettem az első anyagaim, weboldalam. Itt most a második weboldalamnál pedig összegezve az eddigi ismereteim után átadom másoknak is azt......




AJÁNLOTT HALFAJTÁK (Vegyes akváriumba):
- Neonhal (4cm) Minden zónában.
- Vörös Neonhal (4-5cm) Összes zónában .
- Fekete v, /özvegy / Tetra (5cm) Összes és középső zóna.
- Rézlazac (5cm) Összes zóna.
- Izzófényű Pontylazac (4-5cm) Összes zóna.
- Parázsszemű pontylazac (4cm) Összes zóna.
- Vörös szemű pontylazac Összes zóna.
- Áttetsző pontylazac (4-5cm) összes zóna.
- Bíborfejű díszmárna v, Fekete sávos díszmárna (6-7cm) Középső zóna.
- Nagy pikkelyű díszmárna v, Szivárványos díszmárna (5cm) középső zóna.
- Zebradánió (5cm) alsó zóna.
- Ékfoltos razbora (4-6cm) középső zóna.
- Kolibrihal (4-5cm) összes zóna.
- Kékpajzsos páncélosharcsa (8cm) alsó zóna.
- Kongói háton úszó Harcsa (8cm) alsó és középső zóna.
- Széleshátú fogasponty / PLATTI / (3-5cm) minden zóna.
- Papagáj Platti (4-5,5 és 6,5 cm) minden zóna.
- Szivárványos Guppi (4-5 és 3-4 cm) minden zóna.
- Cifra fogasponty v, Cap Lopez Fogasponty (6cm) középső zóna.
- Törpe Gurámi (5cm) összes zóna.




AKVÁRIUM TÍPUSOK :
- HOLLAND TÍPUSÚ AKVÁRIUM - halak alig vagy egyáltalán nincsenek. Akár egy vízalatti kert, túlnövényesített.
- BIOTÓP AKVÁRIUM - miniatűr szelete a természetnek, vagyis mondhatjuk azt is, hogy a természet valós leképezése. Összeillő hal - és növényegyüttes az eredeti élőhelynek megfelelően. (Erről később majd még részletesen is beszámolok).
- PALUDÁRIUM - az akvárium és a terrárium kombinációja. Vízrészből és az adott földrészre jellemző partszakaszból áll. A vízben halak és kétéltűek vízinövényekkel a parton pedig mocsári és szárazföldi növények, hüllők is élnek. A Paludáriumot dekoratívabbá tehetjük broméliákkal és orchideákkal is. Fedett vagyis zárt paludárium esetében akár még trópusi békákkal is telepíthetjük.
- VEGYES AKVÁRIUM - végül, de nem utolsó sorban említem meg. Hiszen ez az akvárium, amelyik leggyakrabban előforduló típus. Ezt ezért bővebben is tárgyalom majd.
- SÜGÉRES AKVÁRIUM - megemlítem még ezt az egyre jobban terjedő fajtát is .
- TENGERI vagy KORALLOS AKVÁRIUM - ezt a két fajtát is majd a későbbiekben részletesen tárgyalom.
- BRAKKVÍZI AKVÁRIUM - A brakkvízi környezet sokfelé előfordul a világon:
folyók torkolatainál, mangrove erdőkben, mocsarakban. Ilyen fél-sósvízi
környezetben a sótartalmat az árapály, folyókból bekerült édesvíz
mennyisége, az esőzések vagy a víz párolgásának mértéke határozza meg. A
víz tisztasága változó, lehet kristálytiszta, vagy éppen
átláthatatlanul zavaros. A víz állapota szintén változó: Hőmérséklet: 21-30°C
PH érték: 7.2-8.3 Nem minden halfaj képes alkalmazkodni a szüntelen változó brakkvízi feltételekhez.







AZ ÉDESVÍZI AKVÁRIUMOK ANYAGAI:





A DEKORÁCIÓRÓL néhány szóban:
Ha saját akváriumot készítünk, lehetőségünk nyílik arra, hogy a mi ízlésünknek megfelelő víz alatti világot alakítsunk ki. Az akvárium dekorációja három jól elkülöníthető egységből áll: - a háttérből, a talajból, és a belső dekorációból. A dekoráció esetében mindig a legfontosabb szempont, a halak jó közérzete. Ne legyen ártalmas, (ne legyen mérgező, ne változtassa meg a víz kémiai tulajdonságait), tehát ne használjunk alkalmatlan anyagokat . Mindig ügyeljünk arra, hogy a dekorációnk az eredeti élettérre emlékeztesse a halainkat, pl., a sügérjeink sziklás életterét ne ültessük tele növényekkel.
A HÁTTÉR és egyéb dekorációk: - sok esetben az apró, kis halaink gyakran a táplálkozási lánc alján helyezkednek el, ezért a nagy és nyílt tereket nem igazán kedvelik. Ellenben nagyon kedvelik a menedéket nyújtó zegzugos helyeket, ezért kell biztosítanunk nekik búvóhelyeket, barlangok, faágak, gyökerek, sűrű növények biztonságában. De növeli még az apró halaink biztonság érzetét ha a belső, vagy külső hátterünk vízpartot ábrázol. Ez aztán lehet egy fa kiálló gyökerekkel, sziklák, vagy nádas. Tengeri akvárium esetében pedig, lehet ez egy korallszírt utánzata. Nem túl sok akvarista fordít elég figyelmet a hátterezésre, pedig a halak szempontjából, ez fontos eleme az akváriumunknak.
AZ ÉDESVÍZI AKVÁRIUMOK ANYAGAI:
- Kavics
- Növények
- Fatuskók
- Kövek
- Fagyökerek
- Parafa kéreg
- Kagylók (esetleg, nem oldódik !)
- Sziklák (esetleg nem oldódik, nem mésztartalmú)
DOBOZOS HÁTTEREK:
Készíthetünk olyan külső hátteret is, amely az akvárium hátlapjának méretére készítünk egy doboz formát. Ebbe a térbe építjük fel a akváriumi medence biotópjának megfelelő látványt, esetleg sásból, nádból, faágakból, kövekből a hátterünket. Az akvárium mélységhatását fokozhatjuk , növelhetjük azzal is, ha a háttérben alkalmazott anyagokat vagy dekorációs elemeket, tovább visszük, folytatjuk a képi látványt az akváriumunk belső terében, a vízben is , komponálva a növény együttesekkel is. Ezzel akár azt a hatást keltve, mintha nem is lenne az az akváriumunk hátfalának vége, vagyis kiviszi a látványt a végtelenbe. (a képmező meghosszabbítása).
AZ ALKALMAS KÖVEK:
- Bazalt
- Gránit
- Kvarc
- Pala
- Kemény homokkő
A hátterekről mindenféle:
Minden akvarista érdeke, hogy legalább az akvárium hátsó fala (de akár a két oldalsó széle), biztonságot nyújtson a halaknak, mivel a magabiztos halak impozáns látványt nyújtanak. A félénk halak általában elrejtőznek, viszont a búvóhely hiányában pedig a sarokba bújva, meghúzódnak. A háttér lehet külső vagy belső, a belső hátterek megakadályozzák az akvárium hátsó falának tükörhatását, ez például a halaink fényképezésénél igen fontos szempont. Tetőfedő palát (valódit, nem szintetikusat) ragaszthatunk az akvárium hátsó falához, de akár kődarabokat is odaragaszthatunk /szilikon ragasztóval/. A parafa csempék faágakkal, gyökerekkel, náddal akár esőerdei környezetet imitálhatnak. Majd akár kavicsokokat használhatunk a sziklák széleinek utánzására. Azok akiknek van hozzá kézügyességük , polisztirolhabot alakíthatnak, formázhatnak szikláknak, vízparti szegélyeknek. Akár üveggyapotból kiönthetünk alakzatokat, majd befestjük azokat ( nem mérgező festékkel). A háttérnek hasonlítania kell az akváriumi halaink természetes életterére. A dekorációk többi része pedig ennek a kiegészítői.
A KÜLSŐ- ÉS BELSŐ HÁTTEREK ESETÉBEN, -akár készíthetünk előtte terveket is.
- KTFOTÓ ......AKVARISZTIKA VILÁGA . / Ahogy én látom/
- A témakörökhöz csatolt fotók, képek csak dekoratív, nem mindig pontosan a szöveghez csatlakozik, sokszor csak alap témául szolgál. Egyes esetekben viszont követi a témaköröket , azonban a teljes dizájn kialakítása jelenleg is folyamatos és sokszor változhat is. Köszönöm a megértésüket.